BilgisayarDonanımGüncel Teknoloji

Notebook Harddiski ile harici harddisk yaptık!

Daha önceden yine bizim teknik servisimizde montajını yaptığımız notebook diskinde bir süre sonra mantıksal hata oluşunca garanti kapsamında harddisk’i yenisi ile değiştirdik. Bozulan harddisk 20 iş günü içinde yenisiyle değiştirildi. Bizde yeni gelen bu notebook harddiskini harici disk yapmaya karar verdik. Nasıl yaptığımızla ilgili detaylara geçmeden önce harddisk ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum:

Harddisk Nedir?

Harddisk, bilgisayardaki dataların depolandığı en temel bilgisayar bileşenlerinden bir tanesidir. Harddiskler çalışma prensibi olarak iki türde bulunur. Bunların ilki mekanik harddisk (HDD) olarak adlandırdığımız disklerdir. Bu harddiskler çalışma prensibi olarak pikapları andırmaktadır. Manyetik alan etkisinde ve disk motoru sayesinde dönen diskler olarak düşünebilirsiniz. Manyetik kafanın diskleri teması ile okuma/yazma işlemleri yapılır. Bu sayede verileriniz depolanır ve işletim sistemi dosyaları ve diğer programlar disk üzerinde çalışır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mekanik disk dediğimiz bu bilgisayar bileşeni elektronikleşmeye başladı ve Solid State Disk (SSD) adını aldı. Türkçe karşılığını Katı Hal Sürücüsü olarak çevirebiliriz. Bu disklerin çalışma prensibi ise flash disk, bir diğer değişle USB bellek olarak tanımlayabileceğimiz cihazları anımsatmaktadır. Mekanik harddisklerde gördüğümüz dönen plakaları bu yapıda görmeyiz. Dönen bu diskler yerine NAND flash bellek yonga seti sayesinde okuma/yazma işlemi yaparlar. İçerisinde dönen bir disk olmadığı için titreşimden etkilenmezler, daha az ısınırlar ve mekanik diske oranla 10 kata kadar daha hızlı okuma/yazma işlemi yaparlar. Buda bilgisayarınızın açılma/kapanma ve programlarda kullanıcıya verilen tepkileri bir hayli hızlandırır.

Mekanik Harddisk’in içinden bir görüntü…

Basit olarak harddisk’in ne olduğunu, HDD ve SSD arasındaki farkları artık biliyoruz. Sizde ne tür bir diskle ihtiyacınız olduğunun kararını verdiyseniz bizim kendi web sitemiz olan TurtechStore’dan ihtiyacınıza uygun ürünü alabilirsiniz.

Notebook diskini harici disk yapmaya başlayalım

Notebook’unuzda yer alan mekanik harddiski yukarıdaki bilgiler ışığında SSD ile değiştirmeye karar verdiniz. Eski mekanik harddisk’i çöpe mi atacağız? Elbette ki hayır. Bu mekanik harddisk’i sadece verilerinizi arşivlemek amacıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. Üzerinde bir işletim sistemi artık çalışmayacağı için eskisi kadar yorulmayacaktır. Biz firmadan garanti kapsamı dahilinde sıfır ile değiştirilen mekanik diskimizi harici harddisk’e dönüştüreceğiz.

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Bu işlemi yapmak için ilk olarak bir harddisk kutusu satın almanız gerekiyor. Elinizdeki diskin boyutlarına uygun ve daha hızlı aktarma işlemi yapması için mutlaka USB 3.0 özelliğine sahip bir harddisk kutusu almanızı öneririm.

Harici harddisk kutsunu ambalajından çıkaralım

Aşağıdaki videomuzda WD’in Harddisk kutusunu tercih ettik. Görüntü itibariyle WD markasının piyasaya direk olarak sürdüğü Harici diskleri andırıyor. Ambalaj içerisinden ilk olarak taşınabilir harici kutu çıkıyor. Mekanik diskimizi bu kutu içerisine yerleştirmek oldukça basit. Kutu kapağını üst tarafta bulunan düğme sayesinde açıyorsunuz ve diskinizin sata bağlantısını yaptıktan sonra harici kutu içerisine köşelerden hafifçe bastırarak yerleştiriyorsunuz. Harici harddisk kutumuzun kapağını açtığımız şekilde tırnaklı sistem olarak kenarlardan hafifçe bastırarak kapatıyoruz. Herhangi bir vidalama işlemi yapmamıza gerek yok. Ambalaj içerisinden USB 3.0 aktarım kablosu ve birde şık taşıma kılıfı çıkıyor.

Montaj işlemini tamamladıktan sonra harici diskimizi bilgisayarımızın USB portuna bağlayabiliriz. Daha önceden bilgisayar üzerinde işletim sistemi olarak diskiniz çalıştığından bir işlem yapmadan bağlantıyı gerçekleştirdiğinizde bilgisayarınız görecektir. Ama bizim videomuzdaki harddisk sıfır olduğunda ufak bir işlem yapmamız gerekiyor. Masaüstünde Bu Bilgisayar üzerine sağ tıklayarak “Yönet” seçeneğine tıklıyoruz. Burada sol tarafta açılan listeden “Disk Yönetimi” sekmesi üzerine geliyoruz. Otomatik olarak diski başlat seçeneği karşınıza gelecektir. Diski başlat dedikten sonra ayrılmamış alan olarak gözüken diskimizin üzerine sağ tıklayarak “Yeni basit birim” ibaresini seçiyoruz. Ekrana gelecek yönlendirmeleri devam ettirerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Biçimlendirme aşamasında disk sıfır olduğu için Hızlı Biçimlendir ibaresi işaretli olarak devam edebiliriz. Bu işlemleri doğru bir şekilde tamamladığınızda bilgisayarınız harddisk’i görecektir. Yeni harici diskimiz hayırlı uğurlu olsun.

Hediyemiz var!

ÇEKİLİŞ VAR

Birlikte yaptığımız bu Harici Harddisk’i aranızdan şanslı bir takipçimize hediye edeceğiz. Çekilişe katılmak için yapmanız gerekenler çok basit. Youtube kanalımıza abone olmak ve videonun altına “ABONE OLDUM, KATILDIM” diye yorum yapmak, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizi takip ederek kazanma şansınızı katlayabilirsiniz. Çekiliş süresi 22 kasım saat: 18:00’da sona erecektir. Kazanan takipçimiz Instagram hesabımızdan açıklanacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı