Dünya

Milyarder isim: Chamath Palihapitiya Hamptons’ı alacağım

Milyarder isim: Bitcoin 150 bin dolar olduğunda Hamptons’ı alacağım

Risk sermayedarı Chamath Palihapitiya, Bitcoin fiyatı 150 bin dolara ulaştığında ne yapacağını açıkladı.

Chamath Palihapitiya Social Capital’in kurucusu ve CEO’su, aynı zamanda Virgin Galactic’in yönetim kurulu başkanı olan milyarder isim, en büyük kripto para 150 bin dolar değerinde olduğunda zengin New York’luların yaz aylarındaki uğrak yeri The Hamptons’ı satın alacak ve orayı iyi bir amaç doğrultusunda dönüştürecek.

Palihapitiya, konuyla ilgili olarak “Bitcoin 150 bin dolara ulaştığında Hamptons’ı satın alıp oraya çocuklar için yatılı kamplar, çiftlikler ve sosyal konutlar inşa edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Ünlü girişimci, Bitcoin fiyatı 400 bin dolara ulaştığında ne yapacağı sorulduğunda ise odak noktasının kızıl gezegen olacağını söyledi: “Mars.”

Bitcoin hikayesi 2010’da başlıyor

Palihapitiya, geçtiğimiz Haziran ayında verdiği bir röportajda, Bitcoin ile 2010 yılında tanıştığını fakat sonraları Bitcoin ekosisteminin tanıdığı bir isim olan Wences Casares’in doğum günü için Las Vegas’a giderken kendisi tarafından BTC’ye yatırım yapılması konusunda ikna edildiğini söyledi. Palihapitiya, Palihapitiya, “3 gün sonra aile ofisini arayıp ‘Bana 1 milyon Bitcoin alın’ dedim. Böyle başladım. O dönem 80 dolar civarındaydı. BTC’yi anlamak için birkaç yıl geçti. Aslında teknik anlamda, işin mekaniği konusunda öğrendiklerimi unuttum bile. Bence bu detaylar artık önemli değil.” şeklinde konuşmuştu.

Chamath Palihapitiya Kimdir?

Sri Lanka doğumlu bir Kanada-Amerikan girişim kapitalisti, mühendis ve Social Capital’in kurucusu ve CEO’sudur. Palihapitiya, Facebook’ta erken bir üst düzey yöneticiydi, şirkete 2007’de katıldı ve 2011’de ayrıldı. Kendisi bir azınlık hissedarı ve Golden State Warriors’ın yönetim kurulu üyesidi

Early life and education

Palihapitiya was born in Sri Lanka and, at the age of six, moved with his family to Canada as refugees from a Sinhalese family from Sri Lanka. Throughout his childhood, Palihapitiya’s father was constantly unemployed and his mother was a housekeeper, and later a nurses’ aide. Living on welfare, Palihapitiya recalls sleeping on a mattress in the living room. He attended Lisgar Collegiate Institute while working part time to assist his family, and graduated at the age of 17.

After graduating from the University of Waterloo in 1999 with a degree in electrical engineering, Palihapitiya worked for a year as a derivatives trader at the investment bank BMO Nesbitt Burns. He moved to California to be with his then-girlfriend, Brigette Lau, and they later married In 2018 Palihapitiya filed for divorce. Palihapitiya currently lives in California with his girlfriend Nathalie Dompe, an italian pharmaceutical heiress and model.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı