Güncel Teknoloji

Kuantum İnternet Geliyor: 44 km’lik Kuantum Işınlama Başarılı Oldu

Fermilab laboratuvarında 44 km kuantum ışınlamaya ulaşıldı. Kuantum internet sayesinde veri aktarımında yeni bir dönem başlıyor.

ABD’deki Fermilab Parçacık Fiziği ve Hızlandırıcı laboratuvarında 44 km kuantum ışınlamaya ulaşıldı. Bu, kübit olarak bilinen kuantum bilgi birimlerinin ilk defa uzun mesafeli olarak aktarıldığını gösteriyor. Kuantum İnternet

Kübitlerde depolanan bilgiyi uzun mesafeli olarak taşımaya olanak sağlayan kuantm internet, yeni bir iletişim çağını başlatarak veri depolama, hassas algılama ve hesaplama alanlarında önemli bir fark yaratacak.

Fermilab kuantum ağları

Chicago Üniversitesi’ne bağlı Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndaki bilim insanları, beş kurumdan ortaklarla birlikte kuantum internete ulaşma yönünde başarılı bir adım attı.

Fermilab kuantum ağları Nedir?

Fermilab kuantum ağları, hem mevcut telekomünikasyon altyapısıyla hem de ortaya çıkan kuantum işleme ve depolama cihazlarıyla uyumlu olmasıyla kuantum internete geçişi hızlandıracak gibi gözüküyor.

44 km kuantum ışınlamaya ulaşıldı

PRX Quantum’da yayınlanan bir makalede, ekip ilk kez yüzde 90’ın üzerinde doğrulukla fotonlardan (ışık parçacıkları)

oluşan kübitlerin sürekli, uzun mesafeli ışınlanmasının başarılı olduğu dile getiriliyor.

Ulusal kuantum internet

Araştırmaya göre bilgi taşıyan kübitler, foton dedektörlerinin yanı sıra hazır ekipman kullanılarak 27 mil (44 kilometre) uzunluğundaki fiber optik ağ üzerinden ışınlandı.

Fermilab bilim adamı Panagiotis Spentzouris, “Bu sonuçlar bizi heyecanlandırıyor. Bu, küresel iletişimi yürütme şeklimizi yeniden tanımlayacak bir teknoloji geliştirme yolunda önemli bir başarıdır” ifadelerini kullandı.

Fermilab’deki kuantum ışınlama çalışması, ABD Enerji Bakanlığı’nın ulusal kuantum internet planını açıklamasından sadece birkaç ay sonra gerçekleşti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı