Donanım

AMD; Xilinx ’i satın alıyor

AMD; Xilinx’i satın alıyor

Intel’in sonradan programlanabilir yonga segmentindeki hakimiyetine son vermek isteyen AMD; Xilinx ile görüşmelerinde mutlu sona ulaştı. Firma tarihindeki en büyük satın alım gerçekleşiyor.

Nvidia’nın bir süre önce sonradan programlanabilir yonga teknolojilerinde ilerleyebilmek adına Mellanox firmasını satın aldığını görmüştük. Rakibi AMD de benzer bir hamle yapıyor ve Xilinx firmasını bünyesine katıyor.

AMD ve Xilinx birleşiyor

MediaTek ile bir araya gelerek özelleştirilmiş 5G yongaları için düğmeye basan AMD şimdi de sonradan programlanabilir yonga teknolojileri alanında ses getirmek istiyor. Sektörün önemli ismi Xilinx; yaklaşık 35 milyar dolar bedelle AMD saflarına katılacak.

San Jose kaynaklı olan Xilinx tüm boyutlarda sonradan programlanabilir FPGA yongaları tasarlıyor. Virtex UltraScale markası oldukça popüler olan firmanın 26 milyar dolar civarında pazar değeri mevcut. Yıllık 2.7 milyar dolar Ar-Ge yatırımı olan Xilinx’in 13 bin mühendisi bulunuyor.

Aslında AMD ve Nvidia’nın hamleleri Intel Stratix markasına karşı yapılıyor. Sunucu tarafında önemli bir paya sahip olan Intel Stratix sonradan programlanabilir performans yongaları haliyle sağlam gelirler kazandırıyor. Bundan sonra rekabetin çok daha kızışacağını söylemek mümkün.

Xilinx’i bünyesine katmasıyla birlikte AMD neredeyse tam bir donanım yelpazesine sahip olacak. İşlemci, grafik birimi, ARM mimarisi, GPU tabanlı ölçeklenebilir işlemciler, yarı özel yongalar, düşük güçte medya işlemcileri yanına şimdi FPGA da eklenecek.

Bir dönem hisseleri 2 dolar seviyesinde gezinen AMD bugün Xilinx markasının bedelini tamamen hisseleri ile ödüyor hale geldi. Hisse başına 143 dolar ödenecek. Satış sonrasında ortaya çıkacak yeni yapıda AMD hisseleri olanlar yüzde 74, Xilinx hisseleri olanlar da yüzde 26 pay sahibi olacak.

Dr. Lisa Su yeni yapıda yine CEO görevini yürütecek. Xilinx patronu Victor Peng ise bölümün başkanı olarak görevine devam edecek. Ayrıca iki yöneticisi de AMD yönetim kuruluna katılacak.

Bu ve bunun gibi ilgi çekici ve güncel teknoloji haberleri için sayfamızı takipte kalın. Aynı zamanda sosyal medyada twitter, instagram ve facebook üzerinden sayfamızı takip ederek, bildirimlerinizi açarak haberlerimize daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/guncelteknolojicom

https://twitter.com/gncltknljcom

https://www.instagram.com/guncelteknolojicom

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı