Kategoriler
Güncel Teknoloji

Instagram, Plastik Cerrahi Filtrelerini Kaldırıyor

Instagram, insanların zihinsel sağlığına zarar verdikleri endişesiyle kozmetik cerrahiyi gösteren veya tanıtan tüm artırılmış gerçeklik (AR) filtrelerini kaldırıyor.

İnsanların dudak enjeksiyonları, dolgu maddeleri veya yüz gerdirme gibi görünmesini sağlayan etkiler yasaklananlar arasında olacaktır. Araştırmalar, yüz değiştiren filtrelerin, insanların göründüğü şekilde kendilerini daha kötü hissetmelerini sağlayabildiğini gösteriyor.

Facebook‘un sahibi olan Instagram, yasağın refahı artırmakla ilgili olduğunu söyledi. Bir sözcü, “Politikalarımızı yeniden değerlendiriyoruz – filtrelerimizin insanlar için olumlu bir deneyim olmasını istiyoruz” dedi. “Politikalarımızı yeniden değerlendirirken, plastik cerrahi ile ilgili [efektler galerisindeki tüm efektleri kaldıracağız, bunun gibi yeni efektlerin onaylanmasını durduracağız ve bize bildirilirse mevcut efektleri kaldıracağız.”

Ağustos ayında, Instagram uygulamasına yapılan bir güncelleme, kullanıcıların resimlere ve videolara eklenebilecek animasyonlar ve özel yüz filtreleri gibi kendi sanal efektlerini oluşturmalarına izin verdi. Birçok popüler filtre, aşırı estetik ameliyatın etkilerini taklit etti.

Başka bir filtre – FixMe – kozmetik bir cerrahın bir kişinin yüzünü işlemlerden önce nasıl işaret ettiğini gösterdi. Yaratıcısı Daniel Mooney, BBC’ye şunları söyledi: “FixMe, sadece plastik cerrahi eleştirisi olması gerekiyordu, sürecin işaretler ve morarmalarla ne kadar çekici olduğunu gösteriyordu. “Niyetim, sonuçta görebileceğiniz gibi, ‘mükemmel’ bir görüntü göstermekti. Mükemmelliğe aşırı puan verildi. “Instagram‘ın nereden geldiğini görebiliyorum, ancak Instagram‘daki en çok takip edilen hesapların bazıları ağır cerrahi olarak ‘gelişmiş’ kişiler olduğu sürece, cerrahi filtreleri kaldırmak gerçekten çok fazla değişmeyecek.”

Instagram, tüm filtrelerin kaldırılmasının ne kadar süreceğinden emin olmadığını, ancak birçok kullanıcının yasağı memnuniyetle karşıladığını söyledi. “Çoğu kişi filtreleri“ kız eğleniyor ”olarak nitelendiriyor ve kızların zevk almasına izin veriyor – ancak 2016’dan beri bu filtrelerden biri olmadan bir fotoğraf yayınlamadığınızda, o zaman açıkça“ eğlence ”den daha derin bir şey, “bir kullanıcı Twitter’da söyledi. Ancak, bazı kullanıcılar etkilerini kaçıracaklarını söyledi. “Instagram da beni düşündü ve normalden daha fazla alkışlandığım bir gün geçirdiğimde ne yapmam gerekiyordu? Yaşlı haggard cadılarının da çarpıcı görünmesi gerekiyor,” tweetledi. Araştırmalar, sosyal medyanın aşırı kullanımının depresyon duygularına neden olabileceğini, ancak bazılarının bu iddialara itiraz etmesine rağmen ortaya çıktığını gösteriyor.

Şubat ayında Instagram, genç ve savunmasız insanları etkileyebilecekleri endişesiyle, platformdaki kendine zarar verme tüm grafik görüntülerini kaldıracağını söyledi. Sitede kendine zarar veren grafik görüntüleri gördükten sonra 2017 yılında kendini öldüren 14 yaşındaki Molly Russell’ın ölümünden sonra geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir