Güncel Teknoloji
Trend

Fransız İnternet sitelerine saldırılar düzenlendi

Fransız İnternet sitelerine saldırılar düzenlendi

Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanmasına tepki olarak, Fransız internet sitelerine siber saldırılar düzenlendi.

MACRON’UN İSLAM KARŞITI TUTUMU

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam karşıtı tutumu, ülkede Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanması ve binaların duvarlarına yansıtılması nedeniyle Katar, Kuveyt, Cezayir, Sudan, Filistin ve Fas’ın yanı sıra birçok ülkede Fransız ürünleri boykot edilmeye başlanmıştı. Saldırılar.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, boykot çağrılarının ve Fransa karşıtı eylemlerin son bulmasını istemişti.

Fransa’da 16 Ekim’de Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başı kesilerek öldürülmesinin ardından siyasetçilerin büyük bir kısmının İslam’ı ve Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunması, tartışmalara ve İslam dünyasında protestolara yol açtı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron son günlerde yaptığı bir açıklamada, Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürleri yayınlamaktan geri durmayacaklarını söylemişti.

Fransa‘da başta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olmak üzere Fransız yetkililerin Hazreti Muhammed‘i hedef alan.

karikatürleri savunmaları ve İslam karşıtı açıklamaları, Müslüman ülkelerin sert tepkisine neden olurken Fransız ürünlerine karşı başlatılan boykot kampanyaları Paris yönetimini endişelendirdi.

Önceki yıllarda da İslam karşıtı eylemlerin merkezi konumundaki Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’un, 2 Ekim’de, “İslam’ın yapılandırılması gerektiğine” dair açıklamaları tüm dünyadak.

Müslümanların tepkisini çekti. İslam’ı “bugün dünyanın her yerinde krizde olan bir din” şeklinde niteleyen Macron, “Fransa’daki Müslümanlar’ın ayrılıkçı fikirleri savunan bir ideolojilerinin olduğunu” ileri sürerek İslam dinini hedef gösterdi.

Türkiye’den en üst düzeyde tepkiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Ekim’de yaptığı bir konuşmasında.

Macron’un “İslam krizde” açıklamasının saygısızlıktan öte açık bir provokasyon olduğunu belirterek, “İslam’ın yapılandırılmasından” bahsetmesini ise “hadsizlik ve edepsizlik” olarak niteledi. 

Dışişleri Bakanlığı ise “Anlamı ‘barış’ olan yüce dinimizi ‘aydınlatma’ bahanesiyle yanlış ve çarpık yaklaşımlara konu etmek hiç kimsenin haddine değildir” açıklamasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürlerin Fransa’daki kamu binalarına asılmasının

Fransa’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin kamusal alanda sergilenmesine Macron’un destek olması üzerine, Erdoğan, Macron’u “zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” sözleriyle eleştirdi.

https://www.facebook.com/guncelteknolojicom

https://www.instagram.com/guncelteknolojicom/

Saldırılar

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı