Uygulamalar

Zoom Çalışanı , Çin Adına Kullanıcıları Gizlice Sansürledi

Zoom, son yayınladığı blog gönderisinde çalışanın işten çıkarıldığını açıklarken birçok suçlamayı kabul etti.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, kıdemli bir Zoom çalışanı, ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin çıkarlarına yönelik olarak kullanıcılara iftiralarda bulundu. Çalışan, birtakım kullanıcıyı 1989 Tiananmen Meydanı protestoları hakkında konuşmalarını engellemek amacıyla terörizmi desteklemek ve cinsel istismar materyalleri dağıtmakla suçladı.

ABD Adalet Bakanlığı, uzun bir suç duyurusunda, Zoom çalışanı Xinjiang Jin’in tüm dünyadaki Zoom kullanıcılarını gözetlemek ve sansürlemek için nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Şikayet spesifik olarak popüler video konferans şirketinin adından bahsetmiyor, ancak belgeden Zoom’un söz konusu şirket olduğu anlaşılıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti İstihbaratından Olduğu Düşünülüyor

Buna eşlik eden resmi bir basın bülteninin açıkça belirttiği gibi Jin, doğrudan Çin Halk Cumhuriyeti istihbarat servislerine rapor vermekle suçlanıyor. Planının 2020 yazı için planlanan Zom toplantıları etrafında döndüğü iddia ediliyor. Toplantıların amacı, 4 Haziran 1989 Tiananmen Meydanı katliamını anmaktı. İddialara yönelik olarak görüşmelerin bir kısmı Zom tarafından kapatıldı. Zom şirketi ise yaptığı açıklamada, şirketin sadece yasalara uyduğunu iddia etti.

ABD Adalet Bakanlığı’nın bulunduğu iddialarla ilgili yorum için ulaşıldığında, bir Zom sözcüsü şirketin “dosyalamayı gözden geçirdiğini” söylemişti. Yabancı kaynaklarda durum hakkında haberlerin yayınlanmasının ardından, Zom, ABD Adalet Bakanlığı’nın iddialarının çoğunu doğrulayan bir blog gönderisi yayınladı.

“Şirket politikalarını ihlal ettiği için bu kişinin işine son verdik. Araştırmamızın tamamlanmasına kadar diğer çalışanları da idari izne ayırdık.”

Zoom

Jin, iddialara göre, Demokrasi yanlısı aktivistleri yalan suçlamalarda bulunarak suçlu gibi gösterdi ve böylece toplantıları sona erdirdi.

“Jin’in yardımcı komplocuları, Tiananmen Meydanı katliamını anmak için toplantı düzenleyen kişiler (Çin Halk Cumhuriyeti siyasi muhalifleri de dahil olmak üzere) adına sahte e-posta ve Şirket-1 (Zoom) hesapları oluşturdu. Bu sahte e-posta ve hesaplarla terör örgütü propagandası ve cinsel istismar görüntüleri yayınlandı. Böylece sonraki toplantıların yasaklanması için sahte deliller üretilmiş oldu. Uydurma kanıtlar yanlış bir şekilde toplantıların çocuk istismarı veya istismarı, terörizm, ırkçılık veya şiddete teşvik tartışmaları içerdiğini ve bazen söz konusu katılımcıların kullanıcı profillerinin IŞİD terör örgütüne ait ekran görüntülerini içerdiği görüldü.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı