Yapay Zeka

Boston Dynamics ’in robot köpek ordusu kamyon çekiyor!

Geliştirdiği robotlarla sürekli kendinden söz ettirmeyi başaran Boston Dynamics oldukça ilginç bir video paylaştı. Spot robot köpeklerden ulaşan ekip kamyon çekiyor.

Geliştirdiği robotlarla sürekli kendinden söz ettirmeyi başaran Boston Dynamics oldukça ilginç bir video paylaştı. Spot robot köpeklerden ulaşan ekip kamyon çekiyor.

Boston Dynamics robot teknolojileri konusunda hünerlerini sergilemeyi seven bir şirket. Her paylaştığı videoda da oldukça etkileyici gelişmeleri görme fırsatı yakalıyoruz. Bu sefer yayınlanan video ise oldukça ilgi çekici. Spot robot köpeklerden oluşan bir ekip hep birlikte kamyon çekiyor.

Boston Dynamics

10 robottan oluşan ekip

Kamyonu çekebilmek için 10 adet Spot robot köpeği kullanılıyor. Hepsi birbirine bağlanmış ve aynı anda hareket ediyorlar. Bu zamana kadar Spot hakkında farklı videolar görme şansı yakaladık. Bunlardan bazıları dans ettiği, merdiven çıktığı ve kapı açtığı videolardı. Bugün ise şimdiye kadar gördüğümüz en şaşırtıcı video ile karşımıza çıktı.

Spot robot köpeği hem otonom hareket etme yeteneğine sahip hem de uzaktan kontrole açık. Boston Dynamics’in üretimini hızla artırmayı planladığı Spot robot köpekler için bu videonun iyi bir şov olduğunu söyleyebiliriz. Yakın zamanda son kullanıcıların Spot robot köpek satın alabildiğine şahit olacağız. Son olarak haberimize konu olan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Boston Dynamics, 1992 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde test/deney çalışmaları yapan Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ve diğer çalışma arkadaşları tarafından enstitüden bağımsız olarak kurulan bir mühendislikyapay zekâ ve robotik tasarım şirketidir.[1] Merkezi Waltham, Massachusetts‘te bulunan Boston Dynamics, 10 Aralık 2020 tarihinde Hyundai Motor Company‘e satılmıştır.[2]

Başlangıç misyonu, ABD Ordusu için tasarlanan ve Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), ve DI-Guy’ın gerçekçi insan simülasyon yazılımı tarafından finanse edilen dörtlü bir robot olan BigDog‘un gelişimi olmuştur. Şirket misyonunu, Amerikan Hava Yolları Harekât Merkezi Eğitim Sistemleri Bölümü (NAWCTSD) ile yapılan bir uçak anlaşmasıyla uçak kalkış operasyonları için deniz eğitim videolarını DI-Guy karakterleri içeren etkileşimli 3D bilgisayar simülasyonları ile değiştirdi. Boston Dynamics, günümüzde Robotik Mekanizmalar ve AI (yapay zekâ) alanında öncü ve en gelişmiş şirketlerden biri olmuştur. Marc Raibert şirketin kurucusu, aynı zamanda başkanı ve proje yöneticisidir.[3]

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı