Bilim

Ağız Şapırtısı Bazı İnsanlara Neden Rahatsız Edici Geliyor?

İnsanların bir şey çiğnerken, ağızlarını şapırdatırken, bir yere hafifçe vururken veya mırıldanırken çıkardığı sesler, bazı insanları öfkelendirebiliyor. Bilim insanları, aslında bu ilginç durumdan sorumlu nörolojik bir sinir şebekesi keşfetmişler.

Mizofoni adı verilen bu durum, etrafımızdaki kişilerin çıkardığı bir takım tekrarlı gürültüleri duyduğumuzda ortaya çıkan anlamsız duyguları tarif ediyor. Bu duruma sahip insanlar bir klavye tıkırtısından, bir cips paketinin hışırtısından veya dudakların şapırdamasından rahatsızlık ve hatta öfke duyuyorlar. Ağız Şapırtısı

Mizofoni 2000 yılından beri nörolojik bir durum şeklinde kabul edilse de, sebeplerine ve görülme sıklığına yönelik kısıtlı miktarda araştırma yapılmış. 

Tanısal ve İstatistiksel Zihinsel Bozukluk Rehberi‘nde (DSM-5) hiçbir resmi ölçüt bulunmuyor ve bu durumu yaşayan kişiler de çoğu zaman ciddiye alınmıyorlar.

Tetikleyici sesler, mizofonisi bulunmayan kişilerin AIC’sinde de bir tepki meydana getirmiş olsa da;

frontal lob gibi bölgelerin faaliyetinde belirgin bir artış görülmemesi, beynin bu iki kısmı arasında daha yüksek seviyeli bir kontrole işaret ediyor.

Mizofonili kişilerin sadece AIC ve frontal lob faaliyetlerinde değil;

ayrıca alt orta (ventromedial) prefrontal korteks (vmPFC), hipokampüs ve amigdala faaliyetlerinde de artış görülmüş.

vmPFC’nin yapısından elde edilen ölçümler ise, sinirlerin mesaj taşımasına yardım eden miyelin kılıfların bu kişilerde daha kalın olduğunu göstermiş.

Bulgular hep birlikte değerlendirildiği zaman mizofonili kişilerin beyinlerinin, belli seslerle ilişkili mesajların yayılışını kontrol etmekte zorlandığı akla geliyor.

Hepimiz rahatsızlık hissedebilsek de, mizofonili kişiler rahatsız edici bir ses karşısında çileden çıkıyor çünkü bu ses,

beynin ‘kaç ya da savaş’ tepkileriyle ilişkili farklı bölgelerine yayılıyor.

Araştırma takımının lideri Sukhbinder Kumar, 2017 yılında yaptıkları keşfin etkisini şöyle tarif ediyor:

“Bulgular, mizofonili pek çok insana güzel bir haber gibi gelecektir çünkü ilk defa beyin yapısında ve bu durumdan muzdarip kişilerdeki işlevde bir farklılık olduğunu gösterdik.” Ağız Şapırtısı

Ancak maalesef keşif, mizofonili insanlara kolay bir çözüm sunmuyor. Fakat geri kalanlarımızın bu duyguları paylaşmasına ve çiğnerken ağızlarımızı kapatmayı düşünmesine yardımcı olabilir. Ağız Şapırtısı

Araştırma Current Biology bülteninde yayımlandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı