Kategoriler
Güncel Teknoloji Haberler

7.5 Milyon Adobe Hesap Verisi Sızdırıldı!

Grafik tasarımcıları, video düzenleyicileri ve diğer reklam öğelerinin dikkatine: Neredeyse 7,5 milyon Adobe Creative Cloud hesap bilgileri sızdırıldı.

Grafik tasarımcıları, video düzenleyicileri ve diğer reklam öğelerinin dikkatine: Neredeyse 7,5 milyon Adobe Creative Cloud hesap bilgileri sızdırıldı.

Güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko ve Comparitech tarafından keşfedilen hassas kullanıcı bilgilerini içeren veritabanına, bir web tarayıcısı aracılığıyla herkes tarafından erişilebilir. Neredeyse 7,5 milyon hesabın açığa çıkan kullanıcı verileri arasında e-posta adresleri, abone oldukları Adobe ürünleri, hesap oluşturma tarihi, abonelik ve ödeme durumu, yerel saat dilimi, üye kimliği, son giriş saati ve bir Adobe çalışanı olup olmadığı yer alıyordu. Hiçbir şifre veya kredi kartı numarası gibi finansal bilgiler açığa çıkmazken, veriler Creative Cloud kullanıcıları için gerçek sorunlara neden olacak kadar hassas bilgiler.

Kötü niyetli bir aktörün, yüksek oranda hedefli ve inandırıcı kimlik avı kampanyaları oluşturmak için bu verileri nasıl kullanabileceğini görmek kolaydır. Adobe Creative Cloud, endüstri standardı yazılımları ve Photoshop, Premiere, Illustrator, After Effects, InDesign ve daha fazlası gibi reklamlar için en popüler uygulamalardan bazılarını içerir.

Comparitech’e göre, Diachenko, 19 Ekim’de açık veritabanını keşfettiğinde derhal Adobe‘ye ulaştı. Adobe, sorunu hemen çözdü ve aynı gün veritabanını güvence altına aldı. Diachenko, verilerin yaklaşık bir hafta boyunca açığa çıkarıldığına inanıyor, ancak veritabanının ilk kez halka açık olduğu veya yetkisiz erişim olup olmadığı belli değil.

Adobe, en son 2013 yılında bir bilgisayar korsanının 38 milyon müşterinin kullanıcı adına, şifreli şifresine ve kredi kartı bilgisine erişmesiyle büyük bir veri sızıntısı yaşadı. Creative Cloud müşterileri, şirketten alındığını iddia ettikleri şüpheli e-postalara karşı dikkatli olmalı. Mashable Adobe’ye ulaştı ve bu mesajı geri duyduğumuzda güncelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir