full screen background image
Search
Salı 21 Kasım 2017
  • :
  • :

Yeni iPhone Hakkında Son Bilinenler!

Apple’ın yeni amiral gemisi özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi konusunda tüm teknoloji sevenlerin odak noktası haline gelmiş durumda. 10. yıla özel olarak sunulacak olan yeni iPhone’da ciddi yeniliklere gidileceği ve tasarım konusunda revizyona gidiliyor. Gelin hep beraber bizlere sunulan özelliklere göz atalım.

iPhone 8 özellikleri ve fiyatı

Önemli değişikliklerden biri düzenlenen ekran kasa oranı ve yeni ekran teknolojisi olacak.iPhone 6 modelinden beri değişmeyen tasarım anlayışı hususunda Apple gemileri yakmış durumda. Devir çerçevesiz telefonların devri anlayışına Apple’da kayıtsız kalmayacak. Ön kamera ve ahize için bırakılan ufak bir kasa boşluğunun haricinde ön tarafın neredeyse tamamı ekran olacak.

Arka kameraya geldiğimizde ise bu kez kasaya paralel değil dik olarak konumlandırılmış. Apple Touch ID için arka bölümde yer alan Apple Logosu üzerinden parmak izini okutmayı planlıyor. Ekran kilidi üzerinden de parmak izini alabileceği iddialar arasında. iPhone 8 Touch ID bilmecesinin nasıl sonuçlanacağını 12 Eylül‘de göreceğiz.

iPhone 7 modellerinde olduğu gibi iPhone 8’de de jak girişi bulunmuyor. Yine stereo hoparlöre yer verilecekken (ikinci hoparlör ahize) şarj ve kulaklık Lightning girişi ile telefona bağlanacak.

iPhone 8 hassas bir yapıya sahip olmasına karşın IP68 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı koruma sağlarken, 1.5 metreye kadar 30 dakika süresince su geçirmeyecek.

Yeni iPhone ekranı

iPhone 6 ve iPhone 7 modelleri arasında değişiklik yapmadığı için eleştirilere maruz kalan Apple, başta ekran olmak üzere her şey değiştiriyor. iPhone ekranı Super AMOLED paneli ve yüzde 90’ın üzerinde ekran kasa oranı ile iPhone modellerinin tüm anlayışını değiştiriyor.

5.1 inç boyutlarında olan bu ekran iddia edildiğine göre tam 601 ppi piksel yoğunluğuna sahip olacak. 1242 x 2800 ekran çözünürlüğü ile de uzun süredir süregelen 720p geleneğinden de vazgeçmiş olacak. Aynı zamanda bu ekranın yine basınca duyarlı 3D Touch desteği vereceğini de eklemek gerekiyor.

Yeni iPhone donanım özellikleri

Yeni iPhone dört çekirdekli Apple 11 Fusion işlemcisinden gücünü alacak. Dört çekirdekli işlemci ilk gelen bilgilere göre yoğun iş gücü altında sağlam iş çıkartabilecek.

Diğer bir noktaysa depolama alanında yapılan değişiklikler olacak gibi görünüyor. 64/256/512 GB modelleriyle satışa çıkacak olan yeni iPhone, iPhone 7 Plus’ta olduğu gibi 3GB RAM Belleğine olacak.

Kamera

En büyük bilmecelerin biri de kamera tarafında yer alıyor. Bugüne kadar ortaya atılan tüm iddiaları ve sızıntıları bir araya getirdiğimizde elimizde gerçekten de şahane bir çift ana kamera kalıyor.

Bu iddialardan biri arka kamerayı oluşturan sensörlerin ikisinde de OIS bulunacak olması. Böylece video çekerken sarsıntı neredeyse sıfır noktasına inecek. Bu gerçekleşirse yeni Apple amiral gemisi özellikle video çekimlerinde diğer akıllı telefonlara göre büyük bir üstünlük sağlayabilir.

Diğer bir önemli nokta ise arttırılmış gerçekliğin iOS 11 ile gelecek olması. iPhone 8 kamera özellikleri sayesinde bu özelliği ciddi bir şekilde destekleyecek.

Ana kamera sensörlerinin ise 16 MP olması bekleniyor. Uzun süre 12 MP‘de kalan iPhone modelleri bu kez önemli bir MP artışı ile gelecek. Bu kamera 4K çekim ve 8 MP görsel kaydı yapabilecek.

Ön kamera tarafında ise yine 7 MP kamera kullanılacak ama bu kez diyafram açıklığının çok daha fazla olması bekleniyor. Böylece çok eleştirilen ön kamera düşük ışıkta net görüntü verebilecek.

Batarya

Görünüşe göre cihaz, iPhone 7 ile aynı kasa boyutuna sahip olacak fakat içerisinde daha uzun kullanım ömrü sağlayacak olan bir batarya yer alacak. Bu da bizleri en az 3.000 mAh‘lık kapasiteye sahip bir iPhone 8 bekliyor demek oluyor. iPhone tarihinde ilk kez kablosuz şarj desteği sunulacak.

Yeni iPhone fiyatı ve çıkış tarihi

12 Eylül‘de tanıtılacak olan iPhone 8 fiyatı 999 dolar olacak. 256 GB iPhone 8 fiyatı ise 1,099 dolar olacakken, 512 GB’lik en yüksek model 1.119 dolar fiyatla raflara çıkacak. Çıkış tarihinin ise tanıtım günü olan 12 Eylül’den bir hafta sonrası düşünülüyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir