full screen background image
Search
Salı 12 Aralık 2017
  • :
  • :

Yeni Bir Malware Tipi Ortaya Çıktı!

Eğer tanımadığınız hiçbir linke tıklamadığınız için güvende olduğunuzu düşünüyorsanız bu yeni malware tipi sizi çok yanıltacak.

Güvenlik araştırmacılarının yaptığı bir araştırma sonucunda siber suçlular bilgisayarınızda hiç bir linke tıklamasanız dahi truva atı içeren bir malware indirmenizi sağlayabiliyor. Üstelik bunu olması için yapmanız gereken tek şey PowerPoint dosyası içerisinde yer alan hyperlinkin üzerine fare işaretçisi ile gelmeniz.

Trend Micro ve Dodge This Security bünyesinde çalışan araştırmacıların açıklamasına göre bu teknik son zamanlarda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika merkezli şirketlerin e-posta hesaplarına gönderiliyor. Bu e-postaların konusu ise Sipariş ya da Ödeme gibi finans ile alakalı oluyor ve içerisinde bir adet PowerPoint dosyası bulunuyor.

PowerPoint dosyasının içerisinde tek bir hyperlink yer alıyor ve merkezde Yükleniyor Lütfen Bekleyiniz yazısı çıkıyor. Fare işaretçisini linkin üzerine getirdiğinizde ise yazılımı çalıştırmaya başlıyor. Yeni Office sürümlerini kullananlar ise Korumalı Görünüm sayesinde bir uyarı daha alıyor. Ancak Microsoft Office’in son sürümünü kullanmayan kullanıcılar için böyle bir durum yer almıyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir