full screen background image
Search
Salı 12 Aralık 2017
  • :
  • :

Waymo, Garip Şekilli Sürücüsüz Aracını Emekli Ediyor

Waymo, Google’ın 2014 yılında sürücüsüz araç testine başladığı garip şekilli, direksiyonsuz şirin arabasını emekli edileceğini duyurdu.

Waymo’nun bu ilginç araçları Firefly adıyla anılıyordu. Şirket artık çalışamalarını bu yıl başında halka açık yollarda denemeye başladığı Chrysler’in Pacifica modeline yönlendirecek.

Şirket tarafından blog gönderisi ile yapılan açıklamada Pacifica gibi seri üretim araçlarına tamamen sürücüsüz araç teknolojilerini daha hızlı bir şekilde getirmek için Firefly filosunun üzerinde artık çalışılmayacağını duyurdu. Şirket seri üretim araçlarının test için daha uygun olduğunu, Firefly’ın saatte 15 kilometre hıza çıkabildiğini ve bu yüzden artık uygunsuz olduğunu açıkladı.

Bu hareket ile beraber artık şirketin kendi aracını üretmek yerine üretilmekte olan araçlar için sürücüsüz araç teknolojileri geliştireceğini söyleyebilmek mümkün. Google’ın bu alanda bazı rakipleri var ancak sürücüsüz araç teknolojilerine girişen ilk şirket olduğu için eli rakiplerine göre güçlü. Şimdi de kendi araçlarını üretmek yerine üretimde olan araçlara bu teknolojiyi entegre ederek sahip olduğu avantajı daha da ileriye götürmeyi amaçlıyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir