full screen background image
Search
Pazartesi 23 Ekim 2017
  • :
  • :

Twitter’da RSS nasıl elde edilir?

Her geçen gün sosyal paylaşım sitelerinin önemi giderek artarken kimi platformlar kazançlarında düşüş yaşıyor, kimisi ise yükselişini sürekli arttırıyor.

twitter

Twitter’da önemli gördüğünüz hashtagleri veya değerli gördüğünüz bir kişinin twitlerini Twitter dışında başka platformlardan nasıl takip edebileceğinizi bu yazımızda göstermiş olacağız.

Twitter’daki önemli içerikleri takip etmek için biz incelemek istediğimiz hashtaglerin veya profillerin kendilerine özgü RSS linkleri oluşturup bunları başka uygulamalarda elimizdeki RSS adresi ile kullanacağız.

Twitter’da RSS link çıkartma aşamaları şu şekildedir.

1- Twitter hesabınızı açın ve Twitter ayarları sayfasına ulaşın.

2- Ayarlar sayfasında Bileşenler sekmesine ulaşıp giriş yapıyoruz.

3- Sağ üstteki bileşen oluşturma butonu olan Yeni Oluştur kısmına tıklıyoruz. Eğer İngilizce kullanıyorsanız Widgets sekmesinde Create New butonuna tıklıyoruz.

twitter-bilesen-rss

4- Üstteki resimde gözüken şekilde bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfanın öncesinde bir #hashtag mi seçeceğiz yoksa bir @profil mi olacağına karar verdikten sonra eğer hashtag RSS’i çekecekseniz üstteki resimde gözüken Liste-Ara-Koleksiyon bölümünün bulunduğu yerden Ara bölümünü seçiyorsunuz. Sonrasında #hashtagismi şeklinde arama yapabilirsiniz. Eğer profil takibi için RSS alacaksanız resimdeki sayfada herhangi bir değişiklik yapmadan direk @profilismi şeklinde yazabilirsiniz.

5- Biz Güncel Teknoloji Twitter sayfasının RSS’ini oluşturacağımız için bileşenimizi ona göre oluşturuyoruz ve sağ taraftaki önizlemeyi görmek için yükseklik kutusuna bir kere tıklıyoruz. Doğru profili seçtiğimizden emin olduktan sonra bileşen oluştur butonuna tıklayıp bileşenimizi oluşturuyoruz. Ardından hiçbir sayfaya geçiş yapmadan adres satırımızdaki “settings/widgets/123456789012345345/edit?” kısmına dikkatlice bakıp koyu renk ile yazdığım sayıyı kopyalıyoruz. Bu sayısı bir yere not edebilirsiniz.

6- Twitter RSS Generator adresine giriyoruz. Buraya giriş yapabilmek için öncelikle Google hesabınız açık olmalıdır. Giriş yaptıktan sonra sol üstten Run->Twitter RSS->Authorize->Accept sırası ile seçiyoruz.

twitter-rss-google-script

7- Sonrasında Accept penceresi kapanınca Publish->Deploy as web app kısmını seçiyoruz. Burada sizin seçiminize kalarak proje versiyon numarasına 1.0 yazabilirsiniz. Ardından Save new version kutusuna tıklıyoruz. Aynı pencerede ortadaki mail belirten bölümü ellemeden Who has access to the app: yazan en alttaki bölümde Anyone, even Anonymous seçeneğini yani en alttaki seçeneği seçiyoruz. Deploy butonuna basıyoruz.

8- Deploy butonuna bastıktan sonra Google Script uygulaması Script.google.com/… uzantılı bir adresi size verecek. Bu adresi kopyalayıp başka bir yere not ediyoruz.

9- Sonu exec ile biten bu linkin hemen peşine “?” tırnak içindeki soru işaretini ekliyoruz. Linkimizin sonu exec? şeklindedir.

10- Bundan sonra yapmamız gereken tek şey 5. adımın sonunda elde ettiğimiz yaklaşık 18 haneli sayıyı linkin sonundaki soru işaretinin ardına yapıştırmak olacaktır. RSS linkimiz böylelikle oluşmuş olacaktır. RSS linkimizin sonu exec?123456789012345345 şeklinde gözükmelidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir