full screen background image
Search
Perşembe 14 Aralık 2017
 • :
 • :

TTnet’ten radikal karar!

TTnet virüslerle baş edebilmek için ciddi bir karara imza attı.Üstelik radikal bir kararla, tüm ADSL abonelerinin giden posta SMTP portlarını kapatarak… Peki TTnet aboneleri e-postalarını nasıl gönderecek?

TTnet, e-posta spam programları ve ülkemizdeki zombi bilgisayarların ve virüslerin e-posta göndermesinin artık ciddiyetinin farkına vardı. Bilgisayarlardaki casus programlar internet trafiğini ve hızını da olumsuz etkiliyor. Her geçen gün daha fazla virüs ve casus programın bu yöntemi kullanmasıyla tırmanan tehlikeyi önlemek için adımlar atıyor, üstelik biraz da radikal bir yöntemle.
Uygulama 15 Nisan’da Türkiye’de belirli illerde başlayacak. Pilot çalışmadan Aydın, Bayburt, Diyarbakır, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon‘daki ADSL aboneleri etkilenecek ve kademeli olarak 15 Nisan ve 30 Nisan arasında yaklaşık 250,000 IP adresi bloklanacak.

Pilot uygulamada üç büyük şehrin seçilmemesinin ayrı bir nedeni var. TTnet büyük şehirlerde çok parçalı ve analizi zor bir IP yapısı kullanıyor fakat pilot bölgedeki illerde, durumu kontrol etmelerinin çok daha kolay olacağını belirtiyor. Eğer pilot bölgelerde uygulama başarılı olursa, tüm illere yayılacak.

Peki nasıl e-posta göndereceksiniz?

Pilot bölgede bulunan ve dinamik IP kullanan TTnet ADSL abonelerinin, e-posta gönderilerini sorunsuz yapabilmesi için, 15 Nisan’a kadar e-posta programlarının SMTP ayarlarında giden sunucu bağlantı numarasını Port 25 yerine Port 587 olarak değiştirmeleri gerekiyor (Webmail kullanıcıları ve statik IP’li kullanıcılar bu çalışmadan etkilenmeyecek).

Bir diğer deyişle, eğer Hotmail, Gmail veya Yahoo gibi e-posta servislerini internet tarayıcınızla kullanıyorsanız, sizin için bir şey değişmeyecek ama eğer Outlook, Outlook Express, Thunderbird gibi programları POP3 e-postalarınızı yönetmek için kullanıyorsanız, POP3 hesaplarınızın SMTP ayarlarında, port 25 yerine, portunuzu 587 olarak değiştirmelisiniz.

İşin biraz daha teknik yönüne değinmek gerekirse, 587. Porttan gönderilen e-postalar, karşı sunucunun 25. Portuna yönlendirilecek. Böylelikle sunucularda herhangi bir değişiklik yapılması gerekmeyecek. Ama kafalardaki asıl soru, bunun TTnet’in yeni McAffee filtresi ile ilgili olup olmadığı ve e-postaların filtreleme veya gözetimlerinin olup olmayacağı.
7 thoughts on “TTnet’ten radikal karar!

 1. arkın

  Bir servis sağlayıcı üzerinden Internet’e bağlanan bir kullanıcı, internette gezinirken yada bir e-posta göndeririken ciddi anlamda spam trafiğinden dolayı ağ trafiğinin yoğunluğu sebebiyle daha uzun bir bekleme yaşamaktadır.yada benim gibi daha fazla pc başında durmak zorunda kalmaktadır.ttnet’e gerçekten teşekkür ediyorum spamla başedebilmek için böyle çalışmalar yapıyor olması ne kadar güzel.

  Yanıtla
 2. hurşik

  ttnet in bizleri düşünüyor ve spamlardan kurtarmak istiyor olması ttnet kullanıcısı olarak beni sevindirdi.

  Yanıtla
 3. seda

  spamlardan kurtulmak gerçekten ii olur.günde 20den fazla mail alırken,yarısından fazlasıda virüslü.ttnet’e teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir