full screen background image
Search
Pazartesi 23 Ekim 2017
  • :
  • :

Tesla Model3 Batarya Üretimine Başladı

Gigafactory Tesla Motors tarafından ABD’nin Nevada eyaletinde Tahoe Reno Endüstri Merkezinde inşa edilen olan lithium-ion pil fabrikasıdır. 3 yıl önce inşa edilmeye başlanan fabrika  geçtiğimiz hafta sonu Model3 arabalar için pil üretimine başladı.

Tesla kurucu ortaklarından JB Straubel, katıldığı yenilenebilir enerji derneğinde Gigafactory’deki pil üretiminin başladığını doğruladı.

Gigafactory, Tesla’nın uygun maliyetli Model 3 arabaları için kiritik rol oynamaktadır. Prototip gösterimi ile 400.000 adet ön sipariş alan Tesla Model 3 araçların 2018 yıl sonu itibarıyla sevkiyatlarının başlaması ile birlikte fabrikanın 500.000 araç için pil üretecek kapasitede olması bekleniyor. Sadece bu hacim ve otomobil amaçlı üretimde tekniklerde yaşanabilecek gelişmeler ile bile maliyetlerde %30 oranlarında azalma bekleniyor.

 

 

 

Ayrıca yeni fabrikanın “powerpack” ve yakın gelecekte akıllı evlerin bir parçası olmayı hedeflediği “powerwall” üretimini de yapacağını düşünürsek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmayı planlayanlar için de iyi bir haber olacaktır.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir