full screen background image
Search
Salı 21 Kasım 2017
  • :
  • :

Tegra 3+ akıllı telefonlara bomba özellikler getiriyor!

HTC ve LG’nin amiral gemi modellerine eşlik eden NVIDIA‘nın 4 çekirdekli mobil çipseti Tegra üç, geçtiğimiz seneden bu yana sektörün en süratli yongası. Ama Qualcomm’un yeni kuşak 28nm Krait ışlemcili Snapdragon S4 ve Samsung’un 32nm mimarili Exynos 4412 ıle yarışa katılması tecrübeli çip üreticisini yeni 1 atılım yapmaya zorlayabilir.

yeni kuşak mimarilerle donatılacağı tahmin edilen Wayne kod adlı Tegra dört üzerinde çalışıldığını biliyoruz. Yalnız bu çipi ancak 2012 sonu – 2013 kafalarında görebileceğiz. Tegra üç, şuan sergilediği performans sayesinde tüketicileri kendine çekse de senenin ıkinci yarısı ıçin fazla daha ıyi 1 çipsetin hazırlanması gerekiyor.

geçen hafta HTC’nin Seattle’da düzenlediği etkinliğe katılan NVIDIA’nın mobil ışletme birimi Umumi Müdürü Michael Rayfield, Tegra yol haritasi hakkında yeni detaylar paylaştı. Daha evvel ınternete sızan Tegra 3+ çipsetini onaylayan Rayfield, detaylı bilgi vermekten kaçınsa da Tegra 3′e oranla belli değişikliklerin gerçekleşeceğini müjdeledi.

tegra 3+’ın LTE ıletişim teknolojisi desteğiyle geleceğinden bahsediliyor. Ama birçok kaynak Tegra çipsetlerin 4g LTE teknolojisine müsait olmadığını ıddia ediyor. Buna rağmen Samsung Galaxy Tab 10.1 LTE modelinde çift çekirdekli Tegra ıki ve ZTE’nin yakın zamanda duyurduğu LTE tabletine Tegra üç çipseti kuvvet veriyor. Yani Tegra’lar 4g LTE modemlerle çalışabiliyor.


sadece Kuzey Amerika’da geniş alanlara yayılarak popüler hale gelen 4g LTE’nin mobil çipsetlerle kullanımında sorunların oluşmasının başlıca sebepi; birçok üreticinin modemlerini piyasaya sürmemiş olması. Telefon ya da tabletlerin 4g LTE destekli versiyonları mecburen Amerikan Qualcomm’un Snapdragon ürünleriyle donatılmak zorunda kalıyor. Başka çip üreticileri artık bu duruma 1 nihayet vermek ıstiyor.

ilk olarak Samsung, kendi LTE modemini geliştirerek Galaxy Nexus’ta kullanmıştı. önümüzdeki aylarda satışa çıkacak başka modeller de bu modemlerle bezenecek ve Qualcomm en aka müşterisini kaybedecek.

nvıdıa’nın yaptığı açıklamaya göre; beraber çalışan GCT Semiconductor, Renesas Mobile ve ST-Ericsson Tegra üç çiplerde çalışacak LTE modemler geliştirecek. Yani üst üste gelir rekorları kıran Qualcomm ıçin önümüzdeki çeyreklerde düşüş gözlenebilir.

vr-zone sitesinin sızdırdığı döküman, Tegra 3+’ın başka ayrıntılarını da gün yüzüne çıkardı. AP37 model numaralı yeni çip, 1.7ghz hızına kadar çıkabilen ışlemci, %25 daha süratli GPU ve 1920 x 1200 piksel ekran desteğini beraberinde getirecek. Uslu telefonlar ıçin tasarlanan bu çipsetle beraber güz aylarında 1080p ekrana sahip cihazları görmemiz olası olacak.

nvıdıa’nın Tegra 3+ ürününü ne vakit tüketiciyle buluşturacağını henüz bilmiyoruz. Muhtemelen önümüzdeki ay CTIA 2012 etkinliğinde ya da NVIDIA’nın kendi düzenlediği 17 Mayıs’taki GPU Teknoloji Konferansı‘nda tanıtılacaktır. Yeni gelişmeler ıçin bizi takip edin!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir