full screen background image
Search
Salı 12 Aralık 2017
  • :
  • :

Sürücüsüz Yüksek Hızlı Tren

Fransa’nın devlet demiryolu şirketi SNCF, yüksek hızlı trenler üzerinde yarı otonom sistemleri üzerinde prototip çalışmaları başlattı. İlk hedef 2019 senesinde testleri başlanan bu trenler sadece kargo taşımak için kullanılacak. Beklentiler 2023 yılından itibaren kondüktörsüz trenlerin yolcu taşıma hizmetine başlaması yönünde.

1938’de kurulan ve Fransa hükümetinin mülkiyetinde olan şirket, trenlerin yarı otonom sistemlere sahip olacağının ve trenlerin kontrolün yine insanlar tarafından yapılacağının üzerinde durdu, bu nedenle trenlerde insanlardan oluşan bir ekip olacak. SNCF Başkan Yardımcısı Chabanel, yaptığı açıklamada, uçaklardaki sistemlerle kıyaslama yaparak yüksek hızlı trenlerde kondüktörleri tam olarak ortadan kaldırmayı amaçlamadığını belirtti ve “Uçaklarda her zaman bir pilot vardır fakat uçak otomatik sistem tarafından kullanılır.” dedi.

Paris bölgesinde trenlerin düzenlilik ve  sürekliliğini sağlamak amacıyla yapılan çalışma ile ilgili konuşan SNCF ağının direktörü Alain Krakovitch, hafif demiryolu banliyolarında herhangi bir gecikmenin domino etkisi yaratacağına değinerek, bu proje ile iki tren arasındaki mesafeyi 180 saniyeden 108 saniyeye indireceklerini belirtti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir