full screen background image
Search
Perşembe 14 Aralık 2017
  • :
  • :

Samsung Series 9 900X3A

[tab:İnceleme]

Samsung’un ultraportable (ultra-taşınabilir) sınıfının, ultrabook konseptinde üretilmiş modelini inceledik

Samsung 9 serisinin (Series 9) üyelerinden 900X3A modeli, ultrabook olarak adlandırılmıyor, fakat söylemeliyim ki karşılaştıracağımız bilgisayarlar ancak ultrabook sınıfındakiler olabilir. Samsung, bu seriyi ultraportable yani ultra-taşınabilir olarak adlandırıyor. Fakat donanımbakımındanultrabooklarla aynı sınıfta.

Ultrabook tanımı ilk kez2011’in dördüncü çeyreğinde yapıldı. Samsung’un 9 serisi ise, 2011 dördüncü çeyreğinden daha önce duyuruldu. “Ultrabook” olarak adlandırılacak Samsung 9 serisi ise CES 2012’de tanıtılıyor ve yakın zamanda onlar da piyasaya sunulacak.

Yakın zamanda incelediğimiz ASUS Zenbook UX21 ile Samsung 9 serisi 900X3A neredeyse aynı donanımsal özelliklere sahipler. Aralarındaki fark ekran boyutu. Samsung’un 13.3 inçlik ekranı 1366 x 768 çözünürlük sunarken, ASUS Zenbook UX21’in 11.6 inçlik ekranı aynı çözünürlüğü veriyordu. Fakat Samsung 9 serisinin ekranının Zenbook’tan daha iyi göründüğünü söyleyebilirim. Her ne kadar parlaklık değerleri kağıt üstünde aşağı yukarı aynı gibi gözükse de, yansıma yapmayan Samsung ekranını beğendim.

Samsung 900X3A’yı elime aldığımda “Ağırmış bu” dedim kendi kendime. ASUS Zenbook’u ilk elime aldığımda ise tüy gibi gelmişti. Fakat aralarında ağırlık farkı neredeyse yok. Zenbook’un inceliği sanırım beynimizi, cihazın hafif olduğuna inandırdı.

Görünüş olarak genel bir kıyaslama yapmak gerekirse de Samsung 9 serisi, optik bir sürücüsü olmamasına rağmen Zenbook’un yanında dizüstü bilgisayar gibi görünüyor. Estetik olarak (tasarımına hayan kalmış olsam da) Zenbook’u tercih ederim.

Tasarım:

Samsung 9 serisinin tasarımını çok beğendim. Özellikle ekran ve klavyenin birleştiği noktadaki kıvrım çok şık gözüküyor. Ayrıca dış tarafa doğru gittikçe birbirine yaklaşan klavye ve ekran çizgisi de dizüstü bilgisayarın daha ince görünmesini sağlıyor.

Dış yüzey, uçaklarda kullanılan süper hafif ‘duralumin’ alaşımından hazırlanmış.Tamamen metalik siyah olan kaplaması, loş ışık altında (ki genelde güneşin altında yaşamadığınızı varsayarak) çok fazla parmak izi gösteriyor. Fakat Samsung 9 serisini satın aldığınızda, kutunun içerisinden bir tane de silme bezi çıkıyor ki, rahatlıkla bu parmak izlerini silebilirsiniz.

Samsung 900X3A’nın girişleri sağ ve sol taraftaki 2 çekmecede bulunuyor. Kullanmadığınızda bu çekmeceleri kapatarak, kullanılmayan girişlerin içinin tozla dolmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu çekmeceler estetik olarak da kapatıldıklarında cihazın çık görünmesini sağlıyorlar.

Tuşu bulunmayan touchpad, cihazı şık görünüyor, fakat tam ortada olmaması ‘simetri hastası’ birisiyseniz gözünüze çarpacaktır.

900X3A’nın klavyesi alltan ışıklandırmalı. Bu da hem güzel görünmesini, hem de karanlık ortamlarda bile rahatça yazı yazmanızı sağlıyor. Fonksiyon tuşlarını kullanarak isterseniz tuşların aydınlatmasını kapatabiliyor ve daha fazla pil ömrü kazanabiliyorsunuz. Genel olarak klavyeyi çok beğendim. Tuşlar hem görüntüyü bozmayacak kadar alçak hem de bastığınızda hissedecek kadar sert. Ayrıca fonksiyon tuşlarından da her özelliğin düzenlemesini yapabiliyorsunuz.

 

Yazılım:

Samsung Series 9 900X3A, Windows 7 Home Premium SP1 (64 bit) yüklü olarak geliyor elinize. Windows’un üzerinde de görünümü özelleştirmek adına Samsung’un Amor teması yüklü geliyor. Tabii ‘tema’ dediğim aslında ekran koruyucu ve arkaplan resmiyle sınırlı.

Samsung da ‘tamamen duygusal’ sebeplerle içerisinde birkaç ‘bloatware’ yüklü olarak geliyor tabii ki, her üreticinin yaptığı gibi. Standart olarak sinir bozucu bir dayatma antivirüs ve bu antivirüsün bir süre sonra ‘Beni satın al, beni satın al’ demesine katlanmamak için anında gereksiz yazılımları temizlemenizi öneririm.

Casual oyun denilen basit, yormayan oyunları sevenlerdenseniz, Samsung 9 serisinin içinde Wild Tangent Games’in pek çok oyunu yüklü geliyor. Dürüst olmak gerekirse bunu da ‘bloatware’ olarak adlandırabiliriz rahatlıkla. Oyunlar tek seferlik, yani ikinci defa girmek istediğinizde ücret ödemeniz gerekiyor.

Donanım ve Performans:

Samsung Series 9 900X3A’da işlemci olarak çift çekirdekli, 64-bit, 32 nm mimarisini kullanan Intel Core i5 2537M tercih edilmiş. 1.4 GHz hızında çalışan 3 MB önbellekli işlemci turbo modunda ise 2.3 GHz’e kadar çıkıyor. Bu işlemci 8 GB’a kadar 1066 MHz ya da 1333 MHz hızlarında RAM’e izin veriyor. Cihazda da 4 GB 1333 MHz DDR3 RAM kullanılmış.

Ultrabookların piyasaya çıkmasıyla artık adına daha aşina olduğumuz, işlemciyle tümleşik Intel HD Graphics 3000 çipi, cihazın grafik yükünü kaldırıyor.

Ekran kartı olmayan bir dizüstü bilgisayarı zaten son piyasaya çıkan oyunları oynamak için satın almayacağınızı tahmin ediyorum. Fakat Samsung 900X3A’nın yüksek (çok yüksek) fiyatını göz önünde bulundurunca bu durum aslında biraz mantıksız geliyor, fakat birleşik ekran kartı teknolojisinin geliştirilmesi için para gerekiyor Intel’e. Bu parayı da biz ödemek durumundayız.

Samsung 900X3A kesinlikle bir oyun bilgisayarı değil. Bu durum piyasadaki tüm ultrabooklar için de geçerli. Fakat DirectX 9 kullanan, bundan birkaç sene öncesinin oyunlarını oynayabilirsiniz. Örnek olarak Half-Life 2 motorunu kullanan Team Fortress 2’yi düşük grafik seçenekleriyle oynayabilirsiniz. Fakat ‘Skyrim oynayayım’ derseniz, yemez.

Eğer 3D oyun oynamayı bir kenara bırakırsak genel olarak cihaz küçük boyutlarına rağmen yüksek performans gösteriyor. Yaptığımız testlerde özellikle SSD diskin de işe karıştığı bölümlerde, standart HDD’li masaüstü bilgisayarlarda alışkın olmadığımız hızlar ortaya çıkıyor.

Cihaz, fabrika verilerine göre 8 saat şarj süresi vaat ediyor. Eğer sesi, klavye aydınlatmasını ve ekranın aydınlatmasını en düşük seviyeye getirirseniz bu süreye ulaşabilirsiniz. Fakat tam anlamıyla kullandığınızda 4 saatin biraz üstünde şarj süresi vaat ediyor Samsung Series 9 900X3A.

Dizüstü bilgisayarda en beğendiğim özelliklerden bir tanesi de ekranı oldu. 13.3 inçlik SuperBrightPlus LED ekran 400 nit parlaklık ve 1366 x 768 çözünürlük sunuyor. Ekranın yansıma yapmayan kaplaması ve yüksek parlaklık, güneşin altında bile ekranı rahatlıkla görmenize olanak sağlıyor. 13.3 ekran için 1366 x 768 piksel yeterli, fakat çözünürlük daha iyi olabilirdi.

Cihazın girişleri iki taraftaki çekmecelere yerleştirilmiş. mini-HDMI, microSD, USB 2.0, USB 3.0, 3.5 mm kulaklık girişleri var. Ayrıca satın aldığınızda kutunun içerisinden çıkan 2 ara kablo sayesinde VGA monitör ve ethernet kablosu da bağlayabiliyorsunuz. Bunlar dışında cihazda WiFi ve Bluetooth 3.0 özellikleri de bulunuyor.

Sonuç:

Sonuç olarak Samsung 9 serisi 3D oyunları bir kenara bırakırsak, yüksek performans veriyor. Bunun yanında ekran kartının sıcaklığı ile uğraşmak için bir fan ve HDD bulundurmadığı için çok sessiz çalışıyor. Oldukça ince ve oldukça hafif, yani sırt çantanıza rahatlıkla koyup taşıyabilirsiniz. Görünüm olarak da şimdiye kadar en beğendiğim dizüstü bilgisayarlardan bir tanesi diyebilirim. Ama ülkemizdeki satış fiyatı çok yüksek. Bu fiyata bir oyun dizüstü bilgisayarı da rahatlıkla alabilir, canavar gibi oyun oynayabilirsiniz.

Öncelikleriniz taşınabilirlik ve stil ise Samsung 9 serisini tavsiye ediyoruz.

Kaynak:http://www.teknokulis.com/Incelemeler/Dizustuler/2012/01/11/samsung-series-9-900x3a

[tab:Özellikler]

İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit
İşlemci: Intel Core i5 2537M işlemci
Grafik İşlemci: Intel HD Graphics 3000
Bellek: 4 GB 1333 MHz DDR3
Depolama: 128 GB SSD
Ekran: 13.3 inç (1366 x 768 piksel)
Girişler: Kutu içeriğindeki ara kablo ile ethernet, mini-HDMI (ara kablo ile VGA), microSD, USB 2.0, USB 3.0, 3.5 mm kulaklık
Ölçüler: 329 x 16 x 227 mm
Ağırlık: 1.3 kg

 

[tab:Değerlendirme]

+ Yansıma yapmayan, parlak ekran
+ Şık tasarımı
+ 3D performansı dışında yüksek performans
+ Tamamen sessiz çalışıyor

– Yüksek fiyat
– Ekran çözünürlüğü daha iyi olabilirdi
– Optik sürücü yok
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir