full screen background image
Search
Perşembe 14 Aralık 2017
  • :
  • :

Sabit Disk (SSD) Sadece Bir Kaç Gün PC Güç Bağlantısı Kesildiğinde Veri Kaybına Neden Oluyor

ssd-hero

ZD Net sayfalarında hafta sonu yayınlanan bir uyarı, tüm SSD sabit depolama sistemi kullananları ilgilendiriyor. ZD Net’in uyarısı şöyle:

SSD sabit sürücülerin birkaç günden fazla güçten kesilmesinin belleklerde veri kaybına yol açabileceği iddia ediliyor. Depolama söz konusu olduğunda, performanstan önce güvenliğin öne çıktığını hepimiz biliyoruz. SSD sürücüler ise uzun zamandır performanslarıyla göz dolduruyorlardı. Ancak yeni ortaya atılan bir iddia SSD sürücülerde bazı güvenlik sorunları olduğuna dair kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

İddiaya göre bilgisayarları tamamen güç kaynağından kesmek ve bu şekilde günlerce bırakmak SSD sürücülerde veri kaybına yol açabiliyor. SSD belleklerin belli bir ısıya ihtiyaç duyduğunu ifade eden yeni araştırma, bu ısının altına düşüldüğünde veri kaybı yaşandığını söylüyor. ZD Net’te yayınlanan rapor, güç kaynağına bağlı olmayan ve 5 santigrat derecenin altına düşen sıcaklıklarda SDD belleklerde veri kaybı yaşandığını tespit etmiş. Eğer bu şartlar altında bir SSD sürücü 7 ile 10 gün arasında bekletilirse belleği tamamen boşalabiliyor. SSD hard diskler için en uygun ortamın 19-20 dereceden yukarısı olduğu belirtiliyor.

Bu durumda PC’leri güç kaynağından çekmemek bir çözüm olarak gösteriliyor.

Veri Depolamada Solid State Driv (SSD) Kullanıyor musunuz?.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir