full screen background image
Search
Pazartesi 23 Ekim 2017
  • :
  • :

Microsoft Yeni Nesil Tarayıcısı Spartan’ın İsmini Microsoft Edge Yaptı

Microsoft, uzun zamandır bilgileri gelen ve şimdiye kadar Project Spartan olarak adlandırdığı yeni nesil internet tarayıcısının ismini ve logosunu değiştirdi.. Microsoft Edge ismiyle karşımıza çıkan yeni nesil tarayıcı, yıllardır hayatımızda büyük yer kaplayan Internet Explorer’ın yerini alıyor..

cdx9t8_wmaizbsv

Ancak Microsoft’un geliştirici oturumlarından gelen bir habere göre Edge, Windows 10’un final sürümünde, ilk aşamada eklenti desteği sunmayacak. Tarayıcı, Windows 10’un çıkış tarihinden sonra da güncellemeler alacağından, eklenti desteği daha sonra gelecek.

İşlevi ciddiye aldığını bildiğimiz Microsoft, Chrome ve Firefox eklentilerinin küçük değişikliklerle kolayca Edge’e uyarlanması için bir yol da sunacak. Bununla birlikte işlevin tam olarak ne zaman Edge’e geleceği henüz belli değil.

İnternet tarayıcısı dünyasının en yeni üyesi Edge, beyaz ağırlıklı sade arayüzüyle dikkatleri üzerine çekiyor ve gelişmiş bir dijital asistan Cortana entegrasyonuyla geliyor. Bu entegrasyon ile sayfa içi aramayı kolaylaştıran tarayıcı, ayrıca açık sekmeler üzerine gelindiği zaman sayfanın ufak bir önizlemesini sunuyor ve sayfa üzerinde farklı amaçlar için notlar alınmasına / çizimler yapılmasına imkan tanıyor. Çok önemli bir özellik olarak geliştiricilerin hali hazırda Google Chrome ile Firefox için hazırladıkları eklentiler port edilerek Edge üzerinde açılabiliyor ve bu işlem için sadece ufak değişiklikler yeterli oluyor.

Microsoft’un yeni nesil tarayıcısı Edge, aynı zamanda direk olarak adres çubuğu üzerinden hava durumu ya da borsa gibi farklı bilgileri de sağlayabilecek ve daha sonra okumak üzere listeler oluşturabilecek. EdgeHTML adı verilen yeni işleme motoruyla yüksek bir akıcılık ve performans vaat eden tarayıcı, basit kullanım yapısıyla da herkese hitap edecek.

Microsoft Edge İçin Hazırlanan Video

Microsot’un Yeni Web Tarayıcısının Yeni İsim ve Logosunu Beğendiniz mi?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir