full screen background image
Search
Perşembe 14 Aralık 2017
  • :
  • :

Microsoft BlackBerry’i satın almak istiyor

Donanım alanındaki etkinliğini arttırmak için sıkı bir çalışma yürüten Microsoft, Kanadalı teknoloji devi BlackBerry’i bünyesine katmak istiyor.

blackberry-l

Geçtiğimiz yılın başında göreve başlayan yeni CEO’su Satya Nadella önderliğinde köklü bir değişim sürecine giren Amerikalı teknoloji devi Microsoft, donanım ve bulut odaklı bir firma olma yolundaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl tamamlanan dev anlaşmayla Nokia’nın telefon departmanını bünyesine katarak donanım alanındaki etkinliğini önemli ölçüde arttıran Microsoft, şimdi de BlackBerry‘i satın almak istiyor.

Son yıllarda karşılaştığı mali sıkıntılardan yavaş yavaş kurtulmaya başlayan Kanadalı teknoloji devi BlackBerry‘i satın almak istediği uzunca bir süredir konuşulan Microsoft, nihayet bu isteğinin peşinden gitmeye hazır görünüyor. Firmaya yakın kaynaklar tarafından paylaşılan yeni bilgiler, Microsoft’un BlackBerry’nin değerini belirlemek için çalışmalara başladığı ve bu değerlendirmeyi yapması için Deutsche Bank ve Goldman Sachs firmalarını görevlendirdiğini ortaya çıkardı.

İki firma arasında pazarlıklar henüz başlamadığı için BlackBerry’nin bu satın alma fikrine olumlu bakıp bakmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor olsa da, Microsoft’un firmayı bünyesine katmak için 7 milyar dolar gibi dev bir bütçe ayırdığı göz önüne alındığında Kanadalı telefon üreticisinin böylesi bir teklifi geri çevirmesi pek olası görünmüyor.

Microsoft‘un BlackBerry’i satın almak istemesinde bir numaralı etkenin firmanın geliştirdiği mobil güvenlik sistemleri olduğu düşünülmüş olsa da, firmaya yakın kaynaklar tarafından paylaşılan yeni bilgiler Microsoft’un aslında firmanın patentleriyle ilgilendiğini ve anlaşmanın tamamlanması halinde bu patentleri Windows 10 Mobile’ın gelişimi için kullanacağını gün yüzüne çıkardı.

microsoft

Microsoft’un, BlackBerry’i Alması Sizce Doğru Bir Hamle mi?.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir