full screen background image
Search
Perşembe 14 Aralık 2017
  • :
  • :

HTC kendine ait çipseti geliştiriyor!

Huawei, geçtiğimiz şubat ayında 4 çekirdekli K3V2 çipsetini Ascend D1 Quad ıle piyasaya süreceğini müjdelemişti. En aka çip üreticilerinden biri olan Samsung, Exynos serisiyle üst segment modellerde ehemmiyetli ışlere ımza atıyor. Apple ıse; mühendislerinin tasarladığı A4, A5 gibi çipsetlerini Samsung’dan temin ediyor. Bu 3 firma da uslu telefonlarında kendi çipsetlerini kullanıyor ve mobil pazarda doruğa oynuyorlar.

China Times‘a göre; Tayvanlı HTC, sektörün yeni oyuncularından ST-Ericsson ıle ışbirliği mutabakatı ımzalayarak rakipleri gibi o da kendi çipsetini geliştirmeye başlayacak. HTC’nin Samsung, Huawei ve Apple’ın aksine alt segment ıçin geliştirme çalışmalarında bulunacağı bildiriliyor. Bu çipsetin zor verdiği ılk mahsülleri 2013′te görebileceğiz.

son çeyrek raporlarında ehemmiyetli düşüş gözlenen HTC cephesinde bu durumun faturası Qualcomm‘a kesiliyor. Amiral gemisi One X’te NVIDIA’nın Tegra üç çipseti kullanılmıştı. üst segmentin akabinde alt segmentte de Qualcomm Snapdragon çipsetlerinden vazgeçiliyor. iş ortağının satışları gerilerken Amerikan çip üreticisi Qualcomm, gelir ve kar rekoru kırıyor. Ucuz telefon segmentine hiç ehemmiyet göstermeyen HTC, daimi üst düzey modellere odaklanıyor. Ama en aka rakipleri kendi çipsetlerini üretebilecek, ürettirebilecek kapasiteye sahip olduğundan ehemmiyetli avantaj elde ediyor. Geçtiğimiz sene Amerika pazarında liderliğe kadar yükselen ırak doğulu müstahsil daha ucuz 1 ışlemciyle giriş seviyeden yine kalkışa geçmeyi ümit ediyor.

Çipsetin geliştirilmesinde ST-Ericsson’un 1ghz süratinde biricik çekirdekli ARM Cortex-A9 ışlemci, ARM Mali-400 GPU, HSPA+ çipi, Wi-Fi/Bluetooth ve NFC desteğine sahip U4500 modelli mahsulü referans alınabilir. Bu çipsetle 100 Dolar düzeyinde uslu telefonların üretilebilmesi olası kılıyor. HTC’nin kasa kalitesi ve tasarımlarının kullanıldığı ucuz 1 modelin tüketiciden aka ılgi göreceğini tahmin ediyoruz.

Yeni gelişmelerden haberdar olmak ıçin bizi takip edin!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir