full screen background image
Search
Perşembe 14 Aralık 2017
  • :
  • :

Artık Facebook Sizi Her Yerde İzleyebilecek

Facebook’un kullanıcılarını izlediği herkes tarafından biliniyor. Fakat Facebook’un yaptığı son değişikler pes dedirten cinsten.

facebook..face

Facebook, kullanıcılarına daha isabetli reklamlar göstermek için gizlilik kurallarını yine güncelledi.. Ama bu defa gerçekten biraz ileri gitmiş olabilir… Sosyal devin yeni gizlilik ilkelerine göre internette yaptığınız her şey, açtığınız her web sitesi veya kullandığınız her uygulama, Facebook’la hiç ilgisi olmasa bile, izin istemeden izlenebilecek.

Facebook’un kendi kendine verdiği izleme izni, bazı kesimlerin canını baya sıkacak gibi görünüyor. Sosyal ağın internette yaptıklarınızı izleme yöntemi ise basit: Web sitelerinin isteğe bağlı olarak kullanabildiği Facebook araçlarından faydalanmak. Facebook, 30 Ocak’ta devreye giren bu yeniliğin dışında kalmak isteyenlere böyle bir şans tanımıyor. Facebook’un mobil uygulamalarında buna dair bir seçenek var gibi görünse de, bu seçeneğin sadece gördüğünüz reklamları etkilediği, sizden veri toplanmasına engel olmadığı söyleniyor.

Facebook’un son veri toplama politikası, iddialara göre Avrupa’daki gizlilik yetkililerini harekete geçirmiş durumda. Bakalım kullanıcılar, daha da kişiselleşen reklamlar konusunda nasıl bir tepki gösterecek..

Bizler Güncel Teknoloji olarak sizlere Facebook’un bu veri toplama eyleminden kurtulabilmeniz için bir kaç tarayıcı eklentisi önerebiliriz.

Ghostery:

Girdiğiniz her sitedeki sadece Facebook değil tüm firmaların sizleri izleyebilmesini engelleyen mükemmel bir tarayıcı eklentisidir. Firefox, Chrome ve Opera tarayıcıları için mevcuttur.

Facebook Disconnect:

Facebook’un ziyaret ettiğiniz siteleri takip etmesini engelleyen bir gezinti aracı eklentisi.

Sosyal Ağlar Hakkında Ne Düşünüyor sunuz?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir