full screen background image
Search
Perşembe 14 Aralık 2017
  • :
  • :

AMD, Trinity ile Intel'e meydan okuyacak

AMD’nin büyük iddia ile piyasaya sunduğu Llano’nun ömrü kısa oldu. İşte yerine geçen yeni canavar!

AMD’nin Haziran ayında tanıtmış olduğu Llano APU’ları önümüzdeki yılın ortalarında Trinity kod adlı yeni APU’lar tarafından yer değiştirilecek. İki ila dört çekirdeğe sahip olacak ve 32nm teknolojisiyle üretilecek olan yeni Trinity APU’da firmanın HD 6000 serisi GPU’ları yer alacak.

Üç farklı sınıfta piyasaya sürülecek yeni APU’lardan Trinity en üst seviyeyi temsil edecek. Weatherford orta seviye, Richland ise giriş seviyesine hitap edecek.

Yeni APU’larda sınıfa bağlı olarak Radeon HD 6450’den Radeon HD 6990’a kadar dahili GPU’ların kullanılması muhtemel. Rakip Intel ile kıyaslandığında APU’ların çok daha yüksek bir grafik performansı sunması ve çoğu durumda harici ekran kartına olan gereksinimi ortadan kaldırması dikkat çekiyor. Yine Intel işlemcilerde yer almayan DirectX 11 desteği de AMD’nin Llano ile sunmakta olduğu ve Trinity ile devam ettireceği bir özellik.

Uygulama İşlem Birimlerinin (APU) yanında önümüzdeki yıl AMD yeni yonga setleri de piyasaya sürmeyi planlıyor. Altı adet SATA 3.0 portu ve RAID 5 desteğinin yanında yeni A85FX yonga seti, toplamda dört adet de USB 3.0 desteği sunacak.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir